Kdy, co a jak?

0 - 2 roky

Už tím, že děti při pečení nenecháte v jiné místnosti, ale umožníte jim být s vámi a pozorovat, co se v kuchyni děje, nastolíte atmosféru, na kterou si zvyknou a v budoucnu ji budou přirozeně přijímat i vyžadovat. Od 1 roku si s nimi povídejte, ukazujte jim a pojmenovávejte věci v lednici a ve spíži. Učte je poznávat všemi smysly, nechte je v rámci možností všechno osahat. Ochutnávejte spolu a říkejte si, co je sladké/slané/kyselé/hořké. Upozorněte je na to, co pálí, co je mokré/měkké/tuhé.

3 - 5 let

Nechte děti míchat vařečkou, odměřovat lžící, krájet ovoce na větší kusy, nalévat tekuté ingredience, tvarovat kuličky, vykrajovat a zdobit cukroví. Za všechny tyto jednoduché aktivity vám budou děti nesmírně vděčné. Předveďte jim, jak se to má správně dělat, a pak už vše nechte na nich. Zbytečně jim do jejich práce nezasahujte – poučí se z vlastních chyb.

6 - 7 let

Děti v tomto věku už zvládnou měření a vážení, umí oloupat ovoce, zeleninu nebo vejce uvařené natvrdo, nastrouhat sýr, krájet suroviny na menší kousky, vymazat formu máslem a vysypat moukou. Rozpoznají už také některé bylinky a koření. Pokud umí počítat, dokážou za pomoci rodiče smíchat těsto na jednoduchý hrnkový koláč.

8 - 10 let

S vaším dohledem už mohou děti v tomto období začít používat elektrické šlehače a mixéry. Zvládnou oddělit žloutek od bílku. A pokud děti pečení s vámi v tomto věku ještě baví, zkuste spolu každý měsíc jiný a čím dál tím obtížnější a zajímavější recept, aby nemusely v budoucnosti utrácet za kurzy pečení.

 

Věkové rozdělení dětských dovedností neberte samozřejmě doslova. Každé dítě je individualita a některé věci může zvládnout dřív a jiné později. Důležité je věnovat mu váš čas a trpělivost a za jeho pomoc mu poděkovat. Nespěchejte a zkrátka si to spolu užijte. Na tyto chvíle bude vaše ratolest v dospělosti vzpomínat zase se svými dětmi.